ריצוף מבטון

 
מזה שנים שאדריכלים מאמצים ריצוף מבטון לא רק כריצוף חיצוני מחוץ לבית (בחצר או בגינה), אלא עושים בו שימושים מגוונים לריצוף פנים הבית. חיפוי רצפה מיקרוטופינג מאפשר לאדריכלים המתכננים בתים להגיע לרצפה עמידה יותר ובקשת צבעים שונים, הרבה יותר מכל חומרי הגלם שהוצעו לנו בעבר. אמנם, בטון עד לפני מספר שנים נחשב לחומר המתאים לריצוף מבני תעשיה ובמפעלים, אולם התקדמות הטכנולוגיות השונות, בבד בבד עם הרחבת הגוונים והסוגים, הפכו את הריצוף עשוי הבטון לתופעה נפוצה גם בבתים פרטיים מעוצבים.
 
ריצוף מבטון
 

יתרונות רצפת בטון מוחלק

 
1. עמידות וחוזק החומר - יתרונו המרכזי של ריצוף מבטון. הוא אינו שביר (בניגוד לשיש ולגרניט פורצלן) ועמיד בלחצים כבדים לאורך הזמן. תחזוקתו קלה ואינה מחייבת שימוש בחומרי ניקוי ייחודיים לו. סמרטוט רטוב וחומר המיועד לניקוי רצפות יספיקו כדי לשמור עליו נקי.

2. החופש העיצובי שהוא מאפשר למתכננים - בטון מאפשר יציקת משטחים בכל צורה שתמצאו לנכון, והוא אף מגיע במגוון גוונים גדול. השימוש בו אינו מחייב שימוש באריחים וברובה, כך שגם המעוניינים ביציקה שמראיה חלק בדומה לשיש יכולים ליהנות מכך, מבלי להיאלץ להזדקק לתחזוקה המורכבת ששיש דורש.

3. אין צורך לשמור אריחים רזרביים - מי שנאלץ לאכסן עשרות שנים ערימת אריחים רזרביים, רק משום הפחד שבבוא היום, יאלץ להשלים את החסר, מודע במיוחד ליתרון זה.

4. השיטה אינה דורשת הכנה מורכבת - היא אינה דורשת ברזל, רשת תמיכה או יציקות בטון.

5. השיטה מתאימה גם לפנים וגם לחוץ - השיטה נוחה ליישום בכל מקום, פרט למשטחים שבהם קיימת תנועת כלי רכב.

6. השיטה מתאימה למגוון שימושים - לא מדובר כאן רק ביציקת רצפות, אלא גם בחידושי קירות, בהפיכת בטון חלק לבטון אדריכלי מוטבע ושימושים נוספים - יעילים ועיצוביים גם יחד.
 

איך מייצרים בטון מוחלק

 
אחד האלמנטים החשובים מבוססים על המלט הפולימרי, מייצרים ציפוי דק יחסית (כשניים או שלושה ס"מ) המתאים לציפוי המבוצע על קשת גדולה של תשתיות ומשטחים העשויים מחומרי גלם שונים (כבטון, אספלט, עץ, פלדה, וכן הלאה). את הציפוי ניתן להתקין בחללים פנימיים ובחללים חיצוניים, כאחד. יכולותיו של המלט הפולימרי היצוק בשיטה זו, הופכות אותו למומלץ ולמתאים הן במקרים של צורך בשיפוץ או בחידוש של תשתיות קיימות ישנות, והן בהתקנה של החומר ליצירת פני השטח של המבנה בעת בנייתו.
 
 

כיצד מבצעים יציקת בטון

 
יישום השיטה על גבי הרצפה עשוי להתבצע במספר שיטות אפשריות - ביציקת החומר, במריחתו או בהתזתו. כל אחת מהשיטות מתאימה להשגת תוצאה של מראה שונה מחברתה. מכיוון שהמלט הפולימרי הוא חומר semi self leveling, ביישום באמצעות יציקה, למשל, אפשר לבצע פילוס חלקי של משטח הבסיס ולאחר מכן ביצוע החלקת החומר באמצעות הליקופטר או באמצעות ליטושו בקלילות. במריחת החומר ניתן להדגיש שיפוע מים קיים או ליצור אחד חדש כזה.